RCYC Race Series 3

RCYC

Results are provisional as of 21:33 on September 3, 2021

A Mocra Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating The Challenge Cup R2 R3 R5 R6 R8 Total Nett
                             
                             
A Mocra Ultra Violet Mocra 20 FSC Peter Stephens   1.0 1.0 1.0 (7.0 DNC) 2.0 1.0 13.0 6.0
A Mocra Cornish Meadow Mocra 67 FSC Steve Hutt   (7.0 DNC) 2.0 2.0 7.0 DNF 1.0 7.0 RET 26.0 19.0
A Mocra Firefly Mocra 7 FSC James Parker   2.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 3.0 7.0 DNC 33.0 26.0
A Mocra Orion Mocra 1 RCYC J. Money   (7.0 DNC) 3.0 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 38.0 31.0
A Mocra Fiery Mocra GBR467M FSC Rupert Kidd & Dominic Gooding   (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 42.0 35.0
A Mocra Flying Circus Mocra 3 RCYC David Healey   (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 RET 42.0 35.0

B IRC 1 Fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Rating system: IRC, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName IRC The Challenge Cup R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
                                 
                                 
B IRC 1 Triggers Broom Ultra 30 FRA183 RCYC Duncan Adams 1.070 (4.0) (3.0) 2.0 1.0 1.0 2.0 2.0 1.0 16.0 9.0
B IRC 1 Insatiable Melges 24 GBR269 RCYC Tim Cunliffe 1.011 3.0 6.0 (7.0) 2.0 5.0 1.0 3.0 (13.0 DNC) 40.0 20.0
B IRC 1 Jackdaw J39 4243 RCYC G.Fox/B.Warren 1.044 5.0 2.0 5.0 (13.0 DNC) 2.0 (13.0 DNC) 4.0 13.0 DNC 57.0 31.0
B IRC 1 Joxer J80 IRL 1052 RCYC Donal O'Halloran 0.956 1.0 5.0 3.0 (13.0 DNC) 3.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 64.0 38.0
B IRC 1 Emoji J80 GBR511 FSC David Hollingsworth 0.952 (13.0 DNC) 4.0 4.0 (13.0 DNC) 4.0 13.0 DNC 13.0 DNC 3.0 67.0 41.0
B IRC 1 gone2pot GP26 USA2603 RCYC Chris Hunt 1.051 (13.0 DNC) 7.0 6.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 2.0 80.0 54.0
B IRC 1 SeaJade SJ320 7279T RCYC Ollie Berryman 0.970 2.0 1.0 (13.0 RET) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 81.0 55.0
B IRC 1 Amigos Archambault A35 GBR1246L   Jonathan Myers 1.015 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 3.0 13.0 DNC 13.0 RET 13.0 RET 4.0 85.0 59.0
B IRC 1 Camp Freedie   NZL645   Greg Peck 1.101 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 1.0 13.0 DNC 92.0 66.0
B IRC 1 Juno J109 9821 HRSC Johnny Walker 1.009 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 1.0 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 92.0 66.0
B IRC 1 Rhumbline Cork 1720 1713 RCYC Jasper Crips 1.015 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 6.0 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 97.0 71.0
B IRC 1 InnSpirit HOD 36 GBR9707R RCYC Simon Copperwait 1.033 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 104.0 78.0

C IRC 2 Fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Rating system: IRC, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName IRC The Challenge Cup R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
                                 
                                 
C IRC 2 Brightworks Sigma 33 4383 RCYC John Kulpa 0.912 2.0 1.0 1.0 2.0 (4.0) (4.0) 2.0 4.0 20.0 12.0
C IRC 2 Macavity Corby 25 7528 RCYC John Hicks 0.919 1.0 3.0 2.0 (8.0 DNC) 3.0 1.0 (8.0 RET) 2.0 28.0 12.0
C IRC 2 Excelle Sigma 33 GBR4462 FSC Toby Claridge 0.912 (6.0) (8.0 DNC) 3.0 1.0 1.0 2.0 3.0 3.0 27.0 13.0
C IRC 2 Encore Laser 28 1663T RCYC David Cunliffe 0.918 3.0 2.0 4.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 3.0 1.0 1.0 30.0 14.0
C IRC 2 Scorpion Half Tonner GBR 5592 RCYC Geoff Davies 0.893 (7.0) 4.0 7.0 (8.0 DNC) 2.0 5.0 4.0 5.0 42.0 27.0
C IRC 2 Raven Benetau First 32s5 GBR3569T RCYC Chris Wilson 0.916 4.0 (8.0 RET) 6.0 3.0 5.0 (7.0) 6.0 6.0 45.0 30.0
C IRC 2 Tai Mo Shan Hanse 301 GBR3881L RCYC Neil Chamberlain 0.899 5.0 5.0 5.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 6.0 5.0 8.0 DNC 50.0 34.0

D Sunbeam Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating R2 Total Nett
                   
                   
D Sunbeam Mayfly Sunbeam V15 RCYC Andy Stevenson   1.0 1.0 1.0
D Sunbeam Whimsey Sunbeam V5 RCYC David & Emma Mantle   6.0 DNC 6.0 6.0
D Sunbeam Joy Sunbeam V2 RCYC Martin Evans   6.0 DNC 6.0 6.0
D Sunbeam Milly Sunbeam V45 RCYC Roger Graffy   6.0 DNC 6.0 6.0
D Sunbeam Wendy Sunbeam V8 RCYC Phil Badger   6.0 DNC 6.0 6.0

E YTC Fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating The Challenge Cup R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
                                 
                                 
E YTC Chiot Noir Charisma 22 GBR6366Y FSC Sarah Roby 1049 1.0 1.0 1.0 (7.0 DNC) 1.0 1.0 (2.0) 1.0 15.0 6.0
E YTC Moonlighter Sadler 25 005 RCYC Paul Collins 1045 3.0 2.0 2.0 1.0 2.0 (7.0 DNC) 1.0 (7.0 RET) 25.0 11.0
E YTC Alchemy Hunter 27 K2611T RCYC Bob Godzicz 1082 5.0 (7.0 DNC) 3.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 50.0 36.0
E YTC Gap Year Folkboat 705 FSC Lenny Trenoweth 1091 2.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 51.0 37.0
E YTC Jemalda Sparkman & Stephens Aqua 30 2941 RCYC Julia Hopkins 1014 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 3.0 7.0 RET 7.0 DNC 7.0 DNC 52.0 38.0
E YTC Bellatrix Folkboat F721 RCYC Ian & Jenny Jakeways 1089 4.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 53.0 39.0

F Flying Fifteen Fleet

Sailed: 0, Discards: 0, To count: 0, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating Total Nett
                 
                 
F Flying Fifteen The FF Word Flying 15 3703 FSC Nick Woodley/Tim Julian   0.0 0.0
F Flying Fifteen Artic Ffox Flying Fifteen GBR3597 FSC Alex Davis   0.0 0.0

The Challenge Cup - A Mocra Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating Place Points
A Mocra Ultra Violet Mocra 20 FSC Peter Stephens   1 1.0
A Mocra Firefly Mocra 7 FSC James Parker   2 2.0

R2 - A Mocra Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating Place Points
A Mocra Ultra Violet Mocra 20 FSC Peter Stephens   1 1.0
A Mocra Cornish Meadow Mocra 67 FSC Steve Hutt   2 2.0
A Mocra Orion Mocra 1 RCYC J. Money   3 3.0

R3 - A Mocra Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating Place Points
A Mocra Ultra Violet Mocra 20 FSC Peter Stephens   1 1.0
A Mocra Cornish Meadow Mocra 67 FSC Steve Hutt   2 2.0

R5 - A Mocra Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating Place Points
A Mocra Cornish Meadow Mocra 67 FSC Steve Hutt   DNF 7.0

R6 - A Mocra Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating Place Points
A Mocra Cornish Meadow Mocra 67 FSC Steve Hutt   1 1.0
A Mocra Ultra Violet Mocra 20 FSC Peter Stephens   2 2.0
A Mocra Firefly Mocra 7 FSC James Parker   3 3.0

R8 - A Mocra Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
A Mocra Ultra Violet Mocra 20 FSC Peter Stephens   18.15 19.01.53 0.46.53 0.46.53 0.00.00 1.0
A Mocra Cornish Meadow Mocra 67 FSC Steve Hutt       RET     7.0
A Mocra Flying Circus Mocra 3 RCYC David Healey       RET     7.0

The Challenge Cup - B IRC 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName IRC Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
B IRC 1 Joxer J80 IRL 1052 RCYC Donal O'Halloran 0.956 18.20 19.57.00 1.37.00 1.32.44 0.00.00 1.0
B IRC 1 SeaJade SJ320 7279T RCYC Ollie Berryman 0.970 18.20 19.56.06 1.36.06 1.33.13 0.00.30 2.0
B IRC 1 Insatiable Melges 24 GBR269 RCYC Tim Cunliffe 1.011 18.20 19.53.44 1.33.44 1.34.46 0.02.01 3.0
B IRC 1 Triggers Broom Ultra 30 FRA183 RCYC Duncan Adams 1.070 18.20 19.49.20 1.29.20 1.35.35 0.02.40 4.0
B IRC 1 Jackdaw J39 4243 RCYC G.Fox/B.Warren 1.044 18.20 20.02.32 1.42.32 1.47.03 0.13.43 5.0

R2 - B IRC 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName IRC Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
B IRC 1 SeaJade SJ320 7279T RCYC Ollie Berryman 0.970 18.20 19.25.29 1.05.29 1.03.31 0.00.00 1.0
B IRC 1 Jackdaw J39 4243 RCYC G.Fox/B.Warren 1.044 18.20 19.21.51 1.01.51 1.04.34 0.01.00 2.0
B IRC 1 Triggers Broom Ultra 30 FRA183 RCYC Duncan Adams 1.070 18.20 19.20.32 1.00.32 1.04.46 0.01.10 3.0
B IRC 1 Emoji J80 GBR511 FSC David Hollingsworth 0.952 18.20 19.28.04 1.08.04 1.04.48 0.01.21 4.0
B IRC 1 Joxer J80 IRL 1052 RCYC Donal O'Halloran 0.956 18.20 19.28.05 1.08.05 1.05.05 0.01.38 5.0
B IRC 1 Insatiable Melges 24 GBR269 RCYC Tim Cunliffe 1.011 18.20 19.24.24 1.04.24 1.05.07 0.01.34 6.0
B IRC 1 gone2pot GP26 USA2603 RCYC Chris Hunt 1.051 18.20 19.25.05 1.05.05 1.08.24 0.04.39 7.0

R3 - B IRC 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName IRC Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
B IRC 1 Juno J109 9821 HRSC Johnny Walker 1.009 18.30 19.39.04 1.09.04 1.09.41 0.00.00 1.0
B IRC 1 Triggers Broom Ultra 30 FRA183 RCYC Duncan Adams 1.070 18.30 19.36.01 1.06.01 1.10.38 0.00.53 2.0
B IRC 1 Joxer J80 IRL 1052 RCYC Donal O'Halloran 0.956 18.30 19.45.13 1.15.13 1.11.54 0.02.19 3.0
B IRC 1 Emoji J80 GBR511 FSC David Hollingsworth 0.952 18.30 19.45.38 1.15.38 1.12.00 0.02.26 4.0
B IRC 1 Jackdaw J39 4243 RCYC G.Fox/B.Warren 1.044 18.30 19.39.21 1.09.21 1.12.24 0.02.36 5.0
B IRC 1 gone2pot GP26 USA2603 RCYC Chris Hunt 1.051 18.30 19.42.10 1.12.10 1.15.51 0.05.52 6.0
B IRC 1 Insatiable Melges 24 GBR269 RCYC Tim Cunliffe 1.011 18.30 19.46.20 1.16.20 1.17.10 0.07.24 7.0
B IRC 1 SeaJade SJ320 7279T RCYC Ollie Berryman 0.970     RET     13.0

R4 - B IRC 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName IRC Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
B IRC 1 Triggers Broom Ultra 30 FRA183 RCYC Duncan Adams 1.070 18.30.00 19.23.35 0.53.35 0.57.20 0.00.00 1.0
B IRC 1 Insatiable Melges 24 GBR269 RCYC Tim Cunliffe 1.011 18.30.00 19.32.03 1.02.03 1.02.44 0.05.20 2.0
B IRC 1 Amigos Archambault A35 GBR1246L   Jonathan Myers 1.015 18.30.00 19.37.25 1.07.25 1.08.26 0.10.56 3.0

R5 - B IRC 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName IRC Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
B IRC 1 Triggers Broom Ultra 30 FRA183 RCYC Duncan Adams 1.070 18.20 19.24.48 1.04.48 1.09.20 0.00.00 1.0
B IRC 1 Jackdaw J39 4243 RCYC G.Fox/B.Warren 1.044 18.20 19.27.02 1.07.02 1.09.59 0.00.37 2.0
B IRC 1 Joxer J80 IRL 1052 RCYC Donal O'Halloran 0.956 18.20 19.36.48 1.16.48 1.13.25 0.04.16 3.0
B IRC 1 Emoji J80 GBR511 FSC David Hollingsworth 0.952 18.20 19.37.36 1.17.36 1.13.53 0.04.46 4.0
B IRC 1 Insatiable Melges 24 GBR269 RCYC Tim Cunliffe 1.011 18.20 19.33.33 1.13.33 1.14.22 0.04.58 5.0
B IRC 1 Rhumbline Cork 1720 1713 RCYC Jasper Crips 1.015 18.20 19.42.07 1.22.07 1.23.21 0.13.48 6.0

R6 - B IRC 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName IRC Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
B IRC 1 Insatiable Melges 24 GBR269 RCYC Tim Cunliffe 1.011 18.20 19.51.09 1.31.09 1.32.09 0.00.00 1.0
B IRC 1 Triggers Broom Ultra 30 FRA183 RCYC Duncan Adams 1.070 18.20 19.46.52 1.26.52 1.32.57 0.00.45 2.0
B IRC 1 Amigos Archambault A35 GBR1246L   Jonathan Myers 1.015     RET     13.0

R7 - B IRC 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName IRC Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
B IRC 1 Camp Freedie   NZL645   Greg Peck 1.101 18.20 19.37.15 1.17.15 1.25.03 0.00.00 1.0
B IRC 1 Triggers Broom Ultra 30 FRA183 RCYC Duncan Adams 1.070 18.20 19.39.51 1.19.51 1.25.26 0.00.22 2.0
B IRC 1 Insatiable Melges 24 GBR269 RCYC Tim Cunliffe 1.011 18.20 19.46.12 1.26.12 1.27.09 0.02.04 3.0
B IRC 1 Jackdaw J39 4243 RCYC G.Fox/B.Warren 1.044 18.20 19.52.12 1.32.12 1.36.15 0.10.44 4.0
B IRC 1 Amigos Archambault A35 GBR1246L   Jonathan Myers 1.015 18.20   RET     13.0

R8 - B IRC 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName IRC Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
B IRC 1 Triggers Broom Ultra 30 FRA183 RCYC Duncan Adams 1.070 18.20 19.03.46 0.43.46 0.46.50 0.00.00 1.0
B IRC 1 gone2pot GP26 USA2603 RCYC Chris Hunt 1.051 18.20 19.05.10 0.45.10 0.47.28 0.00.37 2.0
B IRC 1 Emoji J80 GBR511 FSC David Hollingsworth 0.952 18.20 19.11.11 0.51.11 0.48.44 0.02.00 3.0
B IRC 1 Amigos Archambault A35 GBR1246L   Jonathan Myers 1.015 18.20 19.25.16 1.05.16 1.06.15 0.19.08 4.0

The Challenge Cup - C IRC 2 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName IRC Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
C IRC 2 Macavity Corby 25 7528 RCYC John Hicks 0.919 18.25 19.47.56 1.22.56 1.16.13 0.00.00 1.0
C IRC 2 Brightworks Sigma 33 4383 RCYC John Kulpa 0.912 18.25 19.51.00 1.26.00 1.18.26 0.02.26 2.0
C IRC 2 Encore Laser 28 1663T RCYC David Cunliffe 0.918 18.25 19.50.31 1.25.31 1.18.30 0.02.30 3.0
C IRC 2 Raven Benetau First 32s5 GBR3569T RCYC Chris Wilson 0.916 18.25 19.55.08 1.30.08 1.22.34 0.06.56 4.0
C IRC 2 Tai Mo Shan Hanse 301 GBR3881L RCYC Neil Chamberlain 0.899 18.25 19.57.01 1.32.01 1.22.43 0.07.14 5.0
C IRC 2 Excelle Sigma 33 GBR4462 FSC Toby Claridge 0.912 18.25 19.56.18 1.31.18 1.23.16 0.07.44 6.0
C IRC 2 Scorpion Half Tonner GBR 5592 RCYC Geoff Davies 0.893 18.25 20.05.19 1.40.19 1.29.35 0.14.58 7.0

R2 - C IRC 2 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName IRC Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
C IRC 2 Brightworks Sigma 33 4383 RCYC John Kulpa 0.912 18.25 19.30.28 1.05.28 0.59.42 0.00.00 1.0
C IRC 2 Encore Laser 28 1663T RCYC David Cunliffe 0.918 18.25 19.30.44 1.05.44 1.00.21 0.00.42 2.0
C IRC 2 Macavity Corby 25 7528 RCYC John Hicks 0.919 18.25 19.32.05 1.07.05 1.01.39 0.02.07 3.0
C IRC 2 Scorpion Half Tonner GBR 5592 RCYC Geoff Davies 0.893 18.25 19.40.33 1.15.33 1.07.28 0.08.41 4.0
C IRC 2 Tai Mo Shan Hanse 301 GBR3881L RCYC Neil Chamberlain 0.899 18.25 19.40.30 1.15.30 1.07.52 0.09.05 5.0
C IRC 2 Raven Benetau First 32s5 GBR3569T RCYC Chris Wilson 0.916     RET     8.0

R3 - C IRC 2 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName IRC Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
C IRC 2 Brightworks Sigma 33 4383 RCYC John Kulpa 0.912 18.25 19.43.16 1.18.16 1.11.23 0.00.00 1.0
C IRC 2 Macavity Corby 25 7528 RCYC John Hicks 0.919 18.25 19.42.47 1.17.47 1.11.29 0.00.07 2.0
C IRC 2 Excelle Sigma 33 GBR4462 FSC Toby Claridge 0.912 18.25 19.44.41 1.19.41 1.12.40 0.01.25 3.0
C IRC 2 Encore Laser 28 1663T RCYC David Cunliffe 0.918 18.25 19.44.26 1.19.26 1.12.55 0.01.41 4.0
C IRC 2 Tai Mo Shan Hanse 301 GBR3881L RCYC Neil Chamberlain 0.899 18.25 19.48.52 1.23.52 1.15.24 0.04.28 5.0
C IRC 2 Raven Benetau First 32s5 GBR3569T RCYC Chris Wilson 0.916 18.25 19.49.15 1.24.15 1.17.10 0.06.20 6.0
C IRC 2 Scorpion Half Tonner GBR 5592 RCYC Geoff Davies 0.893 18.25 19.52.12 1.27.12 1.17.52 0.07.16 7.0

R4 - C IRC 2 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName IRC Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
C IRC 2 Excelle Sigma 33 GBR4462 FSC Toby Claridge 0.912 18.30.00 19.38.43 1.08.43 1.02.40 0.00.00 1.0
C IRC 2 Brightworks Sigma 33 4383 RCYC John Kulpa 0.912 18.30.00 19.40.28 1.10.28 1.04.16 0.01.45 2.0
C IRC 2 Raven Benetau First 32s5 GBR3569T RCYC Chris Wilson 0.916 18.30.00 19.48.22 1.18.22 1.11.47 0.09.57 3.0

R5 - C IRC 2 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName IRC Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
C IRC 2 Excelle Sigma 33 GBR4462 FSC Toby Claridge 0.912 18.25 19.44.17 1.19.17 1.12.18 0.00.00 1.0
C IRC 2 Scorpion Half Tonner GBR 5592 RCYC Geoff Davies 0.893 18.25 19.46.08 1.21.08 1.12.27 0.00.10 2.0
C IRC 2 Macavity Corby 25 7528 RCYC John Hicks 0.919 18.25 19.44.37 1.19.37 1.13.10 0.00.56 3.0
C IRC 2 Brightworks Sigma 33 4383 RCYC John Kulpa 0.912 18.25 19.45.41 1.20.41 1.13.35 0.01.24 4.0
C IRC 2 Raven Benetau First 32s5 GBR3569T RCYC Chris Wilson 0.916 18.25 19.47.50 1.22.50 1.15.53 0.03.54 5.0

R6 - C IRC 2 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName IRC Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
C IRC 2 Macavity Corby 25 7528 RCYC John Hicks 0.919 18.25 19.17.52 0.52.52 0.48.35 0.00.00 1.0
C IRC 2 Excelle Sigma 33 GBR4462 FSC Toby Claridge 0.912 18.25 19.18.35 0.53.35 0.48.52 0.00.19 2.0
C IRC 2 Encore Laser 28 1663T RCYC David Cunliffe 0.918 18.25 19.18.24 0.53.24 0.49.01 0.00.29 3.0
C IRC 2 Brightworks Sigma 33 4383 RCYC John Kulpa 0.912 18.25 19.18.46 0.53.46 0.49.02 0.00.30 4.0
C IRC 2 Scorpion Half Tonner GBR 5592 RCYC Geoff Davies 0.893 18.25 19.21.55 0.56.55 0.50.50 0.02.31 5.0
C IRC 2 Tai Mo Shan Hanse 301 GBR3881L RCYC Neil Chamberlain 0.899 18.25 19.21.37 0.56.37 0.50.54 0.02.34 6.0
C IRC 2 Raven Benetau First 32s5 GBR3569T RCYC Chris Wilson 0.916 18.25 19.21.09 0.56.09 0.51.26 0.03.07 7.0

R7 - C IRC 2 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName IRC Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
C IRC 2 Encore Laser 28 1663T RCYC David Cunliffe 0.918 18.25 19.27.19 1.02.19 0.57.12 0.00.00 1.0
C IRC 2 Brightworks Sigma 33 4383 RCYC John Kulpa 0.912 18.25 19.42.15 1.17.15 1.10.27 0.14.31 2.0
C IRC 2 Excelle Sigma 33 GBR4462 FSC Toby Claridge 0.912 18.25 19.42.57 1.17.57 1.11.05 0.15.13 3.0
C IRC 2 Scorpion Half Tonner GBR 5592 RCYC Geoff Davies 0.893 18.25 19.53.35 1.28.35 1.19.06 0.24.31 4.0
C IRC 2 Tai Mo Shan Hanse 301 GBR3881L RCYC Neil Chamberlain 0.899 18.25 19.58.32 1.33.32 1.24.05 0.29.54 5.0
C IRC 2 Raven Benetau First 32s5 GBR3569T RCYC Chris Wilson 0.916 18.25 20.06.03 1.41.03 1.32.34 0.38.36 6.0
C IRC 2 Macavity Corby 25 7528 RCYC John Hicks 0.919 18.25   RET     8.0

R8 - C IRC 2 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName IRC Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
C IRC 2 Encore Laser 28 1663T RCYC David Cunliffe 0.918 18.25 19.13.50 0.48.50 0.44.50 0.00.00 1.0
C IRC 2 Macavity Corby 25 7528 RCYC John Hicks 0.919 18.25 19.14.09 0.49.09 0.45.10 0.00.22 2.0
C IRC 2 Excelle Sigma 33 GBR4462 FSC Toby Claridge 0.912 18.25 19.19.53 0.54.53 0.50.03 0.05.44 3.0
C IRC 2 Brightworks Sigma 33 4383 RCYC John Kulpa 0.912 18.25 19.30.36 1.05.36 0.59.50 0.16.27 4.0
C IRC 2 Scorpion Half Tonner GBR 5592 RCYC Geoff Davies 0.893 18.25 19.36.10 1.11.10 1.03.33 0.20.58 5.0
C IRC 2 Raven Benetau First 32s5 GBR3569T RCYC Chris Wilson 0.916 18.25 19.47.27 1.22.27 1.15.31 0.33.31 6.0

R2 - D Sunbeam Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating Place Points
D Sunbeam Mayfly Sunbeam V15 RCYC Andy Stevenson   1 1.0

The Challenge Cup - E YTC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
E YTC Chiot Noir Charisma 22 GBR6366Y FSC Sarah Roby 1049 18.35 19.44.41 1.09.41 1.06.26 0.00.00 1.0
E YTC Gap Year Folkboat 705 FSC Lenny Trenoweth 1091 18.35 19.51.40 1.16.40 1.10.16 0.04.12 2.0
E YTC Moonlighter Sadler 25 005 RCYC Paul Collins 1045 18.35 19.50.36 1.15.36 1.12.21 0.06.11 3.0
E YTC Bellatrix Folkboat F721 RCYC Ian & Jenny Jakeways 1089 18.35 19.58.32 1.23.32 1.16.42 0.11.12 4.0
E YTC Alchemy Hunter 27 K2611T RCYC Bob Godzicz 1082 18.35 20.04.45 1.29.45 1.22.57 0.17.52 5.0

R2 - E YTC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
E YTC Chiot Noir Charisma 22 GBR6366Y FSC Sarah Roby 1049 18.35 19.42.47 1.07.47 1.04.37 0.00.00 1.0
E YTC Moonlighter Sadler 25 005 RCYC Paul Collins 1045 18.35 19.44.36 1.09.36 1.06.36 0.02.05 2.0

R3 - E YTC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
E YTC Chiot Noir Charisma 22 GBR6366Y FSC Sarah Roby 1049 18.35 19.41.26 1.06.26 1.03.20 0.00.00 1.0
E YTC Moonlighter Sadler 25 005 RCYC Paul Collins 1045 18.35 19.45.01 1.10.01 1.07.00 0.03.50 2.0
E YTC Alchemy Hunter 27 K2611T RCYC Bob Godzicz 1082 18.35 19.52.03 1.17.03 1.11.13 0.08.32 3.0

R4 - E YTC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
E YTC Moonlighter Sadler 25 005 RCYC Paul Collins 1045 18.30.00 19.29.09 0.59.09 0.56.36 0.00.00 1.0

R5 - E YTC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
E YTC Chiot Noir Charisma 22 GBR6366Y FSC Sarah Roby 1049 18.35 19.47.01 1.12.01 1.08.39 0.00.00 1.0
E YTC Moonlighter Sadler 25 005 RCYC Paul Collins 1045 18.35 19.51.40 1.16.40 1.13.22 0.04.55 2.0
E YTC Jemalda Sparkman & Stephens Aqua 30 2941 RCYC Julia Hopkins 1014 18.35 20.00.06 1.25.06 1.23.56 0.15.29 3.0

R6 - E YTC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
E YTC Chiot Noir Charisma 22 GBR6366Y FSC Sarah Roby 1049 18.35 19.29.50 0.54.50 0.52.16 0.00.00 1.0
E YTC Jemalda Sparkman & Stephens Aqua 30 2941 RCYC Julia Hopkins 1014     RET     7.0

R7 - E YTC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
E YTC Moonlighter Sadler 25 005 RCYC Paul Collins 1045 18.35 19.48.15 1.13.15 1.10.06 0.00.00 1.0
E YTC Chiot Noir Charisma 22 GBR6366Y FSC Sarah Roby 1049 18.35 19.49.29 1.14.29 1.11.00 0.00.57 2.0

R8 - E YTC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
E YTC Chiot Noir Charisma 22 GBR6366Y FSC Sarah Roby 1049 18.35 19.55.32 1.20.32 1.16.46 0.00.00 1.0
E YTC Moonlighter Sadler 25 005 RCYC Paul Collins 1045 18.35   RET     7.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com