RCYC Race Series 3

RCYC

Results are provisional as of 21:40 on July 16, 2021

A Mocra Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating The Challenge Cup R2 R3 Total Nett
                       
                       
A Mocra Ultra Violet Mocra 20 FSC Peter Stephens   1.0 1.0 1.0 3.0 3.0
A Mocra Cornish Meadow Mocra 67 FSC Steve Hutt   6.0 DNC 2.0 2.0 10.0 10.0
A Mocra Firefly Mocra 7 FSC James Parker   2.0 6.0 DNC 6.0 DNC 14.0 14.0
A Mocra Orion Mocra 1 RCYC J. Money   6.0 DNC 3.0 6.0 DNC 15.0 15.0
A Mocra Fiery Mocra GBR467M FSC Rupert Kidd & Dominic Gooding   6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 18.0 18.0

B IRC 1 Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: IRC, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName IRC The Challenge Cup R2 R3 Total Nett
                       
                       
B IRC 1 Joxer J80 IRL 1052 RCYC Donal O'Halloran 0.956 1.0 5.0 3.0 9.0 9.0
B IRC 1 Triggers Broom Ultra 30 FRA183 RCYC Duncan Adams 1.070 4.0 3.0 2.0 9.0 9.0
B IRC 1 Jackdaw J39 4243 RCYC G.Fox/B.Warren 1.044 5.0 2.0 5.0 12.0 12.0
B IRC 1 SeaJade SJ320 7279T RCYC Ollie Berryman 0.970 2.0 1.0 10.0 RET 13.0 13.0
B IRC 1 Insatiable Melges 24 GBR269 RCYC Tim Cunliffe 1.011 3.0 6.0 7.0 16.0 16.0
B IRC 1 Emoji J80 GBR511 FSC David Hollingsworth 0.952 10.0 DNC 4.0 4.0 18.0 18.0
B IRC 1 Juno J109 9821 HRSC Johnny Walker 1.009 10.0 DNC 10.0 DNC 1.0 21.0 21.0
B IRC 1 gone2pot GP26 USA2603 RCYC Chris Hunt 1.051 10.0 DNC 7.0 6.0 23.0 23.0
B IRC 1 InnSpirit HOD 36 GBR9707R RCYC Simon Copperwait 1.033 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 30.0 30.0

C IRC 2 Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: IRC, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName IRC The Challenge Cup R2 R3 Total Nett
                       
                       
C IRC 2 Brightworks Sigma 33 4383 RCYC John Kulpa 0.912 2.0 1.0 1.0 4.0 4.0
C IRC 2 Macavity Corby 25 7528 RCYC John Hicks 0.919 1.0 3.0 2.0 6.0 6.0
C IRC 2 Encore Laser 28 1663T RCYC David Cunliffe 0.918 3.0 2.0 4.0 9.0 9.0
C IRC 2 Tai Mo Shan Hanse 301 GBR3881L RCYC Neil Chamberlain 0.899 5.0 5.0 5.0 15.0 15.0
C IRC 2 Excelle Sigma 33 GBR4462 FSC Toby Claridge 0.912 6.0 8.0 DNC 3.0 17.0 17.0
C IRC 2 Raven Benetau First 32s5 GBR3569T RCYC Chris Wilson 0.916 4.0 8.0 RET 6.0 18.0 18.0
C IRC 2 Scorpion Half Tonner GBR 5592 RCYC Geoff Davies 0.893 7.0 4.0 7.0 18.0 18.0

D Sunbeam Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating R2 Total Nett
                   
                   
D Sunbeam Mayfly Sunbeam V15 RCYC Andy Stevenson   1.0 1.0 1.0
D Sunbeam Daisy Sunbeam V31 FSC Simon Carter   7.0 DNC 7.0 7.0
D Sunbeam Whimsey Sunbeam V5 RCYC David & Emma Mantle   7.0 DNC 7.0 7.0
D Sunbeam Milly Sunbeam V45 RCYC Roger Graffy   7.0 DNC 7.0 7.0
D Sunbeam Joy Sunbeam V2 RCYC Martin Evans   7.0 DNC 7.0 7.0
D Sunbeam Wendy Sunbeam V8 RCYC Phil Badger   7.0 DNC 7.0 7.0

E YTC Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating The Challenge Cup R2 R3 Total Nett
                       
                       
E YTC Chiot Noir Charisma 22 GBR6366Y FSC Sarah Roby 1049 1.0 1.0 1.0 3.0 3.0
E YTC Moonlighter Sadler 25 005 RCYC Paul Collins 1045 3.0 2.0 2.0 7.0 7.0
E YTC Alchemy Hunter 27 K2611T RCYC Bob Godzicz 1082 5.0 8.0 DNC 3.0 16.0 16.0
E YTC Gap Year Folkboat 705 FSC Lenny Trenoweth 1091 2.0 8.0 DNC 8.0 DNC 18.0 18.0
E YTC Bellatrix Folkboat F721 RCYC Ian & Jenny Jakeways 1089 4.0 8.0 DNC 8.0 DNC 20.0 20.0
E YTC Nightowler Albin Nova 4390 MYC Mike Lithgow 948 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 24.0 24.0
E YTC Jemalda Sparkman & Stephens Aqua 30 2941 RCYC Julia Hopkins 1014 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 24.0 24.0

F Flying Fifteen Fleet

Sailed: 0, Discards: 0, To count: 0, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating Total Nett
                 
                 
F Flying Fifteen Artic Ffox Flying Fifteen GBR3597 FSC Alex Davis   0.0 0.0
F Flying Fifteen Wild Affair Flying Fifteen 3421 FSC Mark & Abi Rickard   0.0 0.0
F Flying Fifteen The FF Word Flying 15 3703 FSC Nick Woodley/Tim Julian   0.0 0.0

The Challenge Cup - A Mocra Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating Place Points
A Mocra Ultra Violet Mocra 20 FSC Peter Stephens   1 1.0
A Mocra Firefly Mocra 7 FSC James Parker   2 2.0

R2 - A Mocra Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating Place Points
A Mocra Ultra Violet Mocra 20 FSC Peter Stephens   1 1.0
A Mocra Cornish Meadow Mocra 67 FSC Steve Hutt   2 2.0
A Mocra Orion Mocra 1 RCYC J. Money   3 3.0

R3 - A Mocra Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating Place Points
A Mocra Ultra Violet Mocra 20 FSC Peter Stephens   1 1.0
A Mocra Cornish Meadow Mocra 67 FSC Steve Hutt   2 2.0

The Challenge Cup - B IRC 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName IRC Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
B IRC 1 Joxer J80 IRL 1052 RCYC Donal O'Halloran 0.956 18.20 19.57.00 1.37.00 1.32.44 0.00.00 1.0
B IRC 1 SeaJade SJ320 7279T RCYC Ollie Berryman 0.970 18.20 19.56.06 1.36.06 1.33.13 0.00.30 2.0
B IRC 1 Insatiable Melges 24 GBR269 RCYC Tim Cunliffe 1.011 18.20 19.53.44 1.33.44 1.34.46 0.02.01 3.0
B IRC 1 Triggers Broom Ultra 30 FRA183 RCYC Duncan Adams 1.070 18.20 19.49.20 1.29.20 1.35.35 0.02.40 4.0
B IRC 1 Jackdaw J39 4243 RCYC G.Fox/B.Warren 1.044 18.20 20.02.32 1.42.32 1.47.03 0.13.43 5.0

R2 - B IRC 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName IRC Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
B IRC 1 SeaJade SJ320 7279T RCYC Ollie Berryman 0.970 18.20 19.25.29 1.05.29 1.03.31 0.00.00 1.0
B IRC 1 Jackdaw J39 4243 RCYC G.Fox/B.Warren 1.044 18.20 19.21.51 1.01.51 1.04.34 0.01.00 2.0
B IRC 1 Triggers Broom Ultra 30 FRA183 RCYC Duncan Adams 1.070 18.20 19.20.32 1.00.32 1.04.46 0.01.10 3.0
B IRC 1 Emoji J80 GBR511 FSC David Hollingsworth 0.952 18.20 19.28.04 1.08.04 1.04.48 0.01.21 4.0
B IRC 1 Joxer J80 IRL 1052 RCYC Donal O'Halloran 0.956 18.20 19.28.05 1.08.05 1.05.05 0.01.38 5.0
B IRC 1 Insatiable Melges 24 GBR269 RCYC Tim Cunliffe 1.011 18.20 19.24.24 1.04.24 1.05.07 0.01.34 6.0
B IRC 1 gone2pot GP26 USA2603 RCYC Chris Hunt 1.051 18.20 19.25.05 1.05.05 1.08.24 0.04.39 7.0

R3 - B IRC 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName IRC Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
B IRC 1 Juno J109 9821 HRSC Johnny Walker 1.009 18.30 19.39.04 1.09.04 1.09.41 0.00.00 1.0
B IRC 1 Triggers Broom Ultra 30 FRA183 RCYC Duncan Adams 1.070 18.30 19.36.01 1.06.01 1.10.38 0.00.53 2.0
B IRC 1 Joxer J80 IRL 1052 RCYC Donal O'Halloran 0.956 18.30 19.45.13 1.15.13 1.11.54 0.02.19 3.0
B IRC 1 Emoji J80 GBR511 FSC David Hollingsworth 0.952 18.30 19.45.38 1.15.38 1.12.00 0.02.26 4.0
B IRC 1 Jackdaw J39 4243 RCYC G.Fox/B.Warren 1.044 18.30 19.39.21 1.09.21 1.12.24 0.02.36 5.0
B IRC 1 gone2pot GP26 USA2603 RCYC Chris Hunt 1.051 18.30 19.42.10 1.12.10 1.15.51 0.05.52 6.0
B IRC 1 Insatiable Melges 24 GBR269 RCYC Tim Cunliffe 1.011 18.30 19.46.20 1.16.20 1.17.10 0.07.24 7.0
B IRC 1 SeaJade SJ320 7279T RCYC Ollie Berryman 0.970     RET     10.0

The Challenge Cup - C IRC 2 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName IRC Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
C IRC 2 Macavity Corby 25 7528 RCYC John Hicks 0.919 18.25 19.47.56 1.22.56 1.16.13 0.00.00 1.0
C IRC 2 Brightworks Sigma 33 4383 RCYC John Kulpa 0.912 18.25 19.51.00 1.26.00 1.18.26 0.02.26 2.0
C IRC 2 Encore Laser 28 1663T RCYC David Cunliffe 0.918 18.25 19.50.31 1.25.31 1.18.30 0.02.30 3.0
C IRC 2 Raven Benetau First 32s5 GBR3569T RCYC Chris Wilson 0.916 18.25 19.55.08 1.30.08 1.22.34 0.06.56 4.0
C IRC 2 Tai Mo Shan Hanse 301 GBR3881L RCYC Neil Chamberlain 0.899 18.25 19.57.01 1.32.01 1.22.43 0.07.14 5.0
C IRC 2 Excelle Sigma 33 GBR4462 FSC Toby Claridge 0.912 18.25 19.56.18 1.31.18 1.23.16 0.07.44 6.0
C IRC 2 Scorpion Half Tonner GBR 5592 RCYC Geoff Davies 0.893 18.25 20.05.19 1.40.19 1.29.35 0.14.58 7.0

R2 - C IRC 2 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName IRC Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
C IRC 2 Brightworks Sigma 33 4383 RCYC John Kulpa 0.912 18.25 19.30.28 1.05.28 0.59.42 0.00.00 1.0
C IRC 2 Encore Laser 28 1663T RCYC David Cunliffe 0.918 18.25 19.30.44 1.05.44 1.00.21 0.00.42 2.0
C IRC 2 Macavity Corby 25 7528 RCYC John Hicks 0.919 18.25 19.32.05 1.07.05 1.01.39 0.02.07 3.0
C IRC 2 Scorpion Half Tonner GBR 5592 RCYC Geoff Davies 0.893 18.25 19.40.33 1.15.33 1.07.28 0.08.41 4.0
C IRC 2 Tai Mo Shan Hanse 301 GBR3881L RCYC Neil Chamberlain 0.899 18.25 19.40.30 1.15.30 1.07.52 0.09.05 5.0
C IRC 2 Raven Benetau First 32s5 GBR3569T RCYC Chris Wilson 0.916     RET     8.0

R3 - C IRC 2 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName IRC Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
C IRC 2 Brightworks Sigma 33 4383 RCYC John Kulpa 0.912 18.25 19.43.16 1.18.16 1.11.23 0.00.00 1.0
C IRC 2 Macavity Corby 25 7528 RCYC John Hicks 0.919 18.25 19.42.47 1.17.47 1.11.29 0.00.07 2.0
C IRC 2 Excelle Sigma 33 GBR4462 FSC Toby Claridge 0.912 18.25 19.44.41 1.19.41 1.12.40 0.01.25 3.0
C IRC 2 Encore Laser 28 1663T RCYC David Cunliffe 0.918 18.25 19.44.26 1.19.26 1.12.55 0.01.41 4.0
C IRC 2 Tai Mo Shan Hanse 301 GBR3881L RCYC Neil Chamberlain 0.899 18.25 19.48.52 1.23.52 1.15.24 0.04.28 5.0
C IRC 2 Raven Benetau First 32s5 GBR3569T RCYC Chris Wilson 0.916 18.25 19.49.15 1.24.15 1.17.10 0.06.20 6.0
C IRC 2 Scorpion Half Tonner GBR 5592 RCYC Geoff Davies 0.893 18.25 19.52.12 1.27.12 1.17.52 0.07.16 7.0

R2 - D Sunbeam Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating Place Points
D Sunbeam Mayfly Sunbeam V15 RCYC Andy Stevenson   1 1.0

The Challenge Cup - E YTC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
E YTC Chiot Noir Charisma 22 GBR6366Y FSC Sarah Roby 1049 18.35 19.44.41 1.09.41 1.06.26 0.00.00 1.0
E YTC Gap Year Folkboat 705 FSC Lenny Trenoweth 1091 18.35 19.51.40 1.16.40 1.10.16 0.04.12 2.0
E YTC Moonlighter Sadler 25 005 RCYC Paul Collins 1045 18.35 19.50.36 1.15.36 1.12.21 0.06.11 3.0
E YTC Bellatrix Folkboat F721 RCYC Ian & Jenny Jakeways 1089 18.35 19.58.32 1.23.32 1.16.42 0.11.12 4.0
E YTC Alchemy Hunter 27 K2611T RCYC Bob Godzicz 1082 18.35 20.04.45 1.29.45 1.22.57 0.17.52 5.0

R2 - E YTC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
E YTC Chiot Noir Charisma 22 GBR6366Y FSC Sarah Roby 1049 18.35 19.42.47 1.07.47 1.04.37 0.00.00 1.0
E YTC Moonlighter Sadler 25 005 RCYC Paul Collins 1045 18.35 19.44.36 1.09.36 1.06.36 0.02.05 2.0

R3 - E YTC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
E YTC Chiot Noir Charisma 22 GBR6366Y FSC Sarah Roby 1049 18.35 19.41.26 1.06.26 1.03.20 0.00.00 1.0
E YTC Moonlighter Sadler 25 005 RCYC Paul Collins 1045 18.35 19.45.01 1.10.01 1.07.00 0.03.50 2.0
E YTC Alchemy Hunter 27 K2611T RCYC Bob Godzicz 1082 18.35 19.52.03 1.17.03 1.11.13 0.08.32 3.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com