RCYC Race Series 2

RCYC

Results are provisional as of 25.06.21

A Mocra Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
                             
                             
A Mocra Cornish Meadow Mocra 67 FSC Steve Hutt   1.0 2.0 2.0 (3.0) 3.0 2.0 13.0 10.0
A Mocra Ultra Violet Mocra 20 FSC Peter Stephens   (6.0 DNC) 6.0 DNC 1.0 1.0 1.0 6.0 DNC 21.0 15.0
A Mocra Firefly Mocra 7 FSC James Parker   (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 2.0 1.0 27.0 21.0
A Mocra Orion Mocra 1 RCYC J. Money   (6.0 RET) 1.0 6.0 DNC 2.0 6.0 DNC 6.0 DNC 27.0 21.0
A Mocra Fiery Mocra GBR467M FSC Rupert Kidd & Dominic Gooding   (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 36.0 30.0

B IRC 1 Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: IRC, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName IRC R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
                             
                             
B IRC 1 SeaJade SJ320 7279T RCYC Ollie Berryman 0.970 1.0 1.0 4.0 1.0 (10.0 DNC) 1.0 18.0 8.0
B IRC 1 Jackdaw J39 4243 RCYC G.Fox/B.Warren 1.044 (5.0) 3.0 3.0 4.0 1.0 2.0 18.0 13.0
B IRC 1 Joxer J80 IRL 1052 RCYC Donal O'Halloran 0.956 2.5 5.0 1.0 2.0 6.0 (10.0 DNC) 26.5 16.5
B IRC 1 Triggers Broom Ultra 30 FRA183 RCYC Duncan Adams 1.070 2.5 (6.0) 2.0 3.0 5.0 4.0 22.5 16.5
B IRC 1 Insatiable Melges 24 GBR269 RCYC Tim Cunliffe 1.011 4.0 4.0 (6.0) 5.0 2.0 6.0 27.0 21.0
B IRC 1 Juno J109 9821 HRSC Johnny Walker 1.009 (10.0 DNC) 2.0 5.0 10.0 DNC 3.0 3.0 33.0 23.0
B IRC 1 gone2pot GP26 USA2603 RCYC Chris Hunt 1.051 6.0 7.0 7.0 (10.0 DNC) 7.0 5.0 42.0 32.0
B IRC 1 Emoji J80 GBR511 FSC David Hollingsworth 0.952 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 4.0 10.0 DNC 54.0 44.0
B IRC 1 InnSpirit HOD 36 GBR9707R RCYC Simon Copperwait 1.033 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 60.0 50.0

C IRC 2 Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: IRC, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName IRC R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
                             
                             
C IRC 2 Gap Year Folkboat 705 FSC Lenny Trenoweth 0.782 1.0 1.0 (10.0 DNF) 1.0 1.0 1.0 15.0 5.0
C IRC 2 Excelle Sigma 33 GBR4462 FSC Toby Claridge 0.912 2.0 3.0 1.0 2.0 3.0 (4.0) 15.0 11.0
C IRC 2 Brightworks Sigma 33 4383 RCYC John Kulpa 0.912 3.0 (4.0) 2.0 3.0 4.0 2.0 18.0 14.0
C IRC 2 Macavity Corby 25 7528 RCYC John Hicks 0.919 4.0 2.0 3.0 (7.0) 2.0 3.0 21.0 14.0
C IRC 2 Scorpion Half Tonner GBR 5592 RCYC Geoff Davies 0.893 6.0 5.0 5.0 (10.0 DNC) 6.0 6.0 38.0 28.0
C IRC 2 Chiot Noir Charisma 22 GBR6366Y FSC Sarah Roby 0.843 5.0 (10.0 DNC) 4.0 6.0 10.0 DNC 10.0 DNC 45.0 35.0
C IRC 2 Raven Benetau First 32s5 GBR3569T RCYC Chris Wilson 0.916 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 5.0 5.0 5.0 45.0 35.0
C IRC 2 Bellatrix Folkboat F721 RCYC Ian & Jenny Jakeways 0.777 (10.0 DNC) 10.0 RET 10.0 DNC 4.0 10.0 DNC 10.0 DNC 54.0 44.0
C IRC 2 Encore Laser 28 1663T RCYC David Cunliffe 0.918 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 60.0 50.0

D Sunbeam Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating R3 R4 Total Nett
                     
                     
D Sunbeam Daisy Sunbeam V31 FSC Simon Carter   6.0 DNC 1.0 7.0 7.0
D Sunbeam Joy Sunbeam V2 RCYC Martin Evans   1.0 6.0 DNC 7.0 7.0
D Sunbeam Wendy Sunbeam V8 RCYC Phil Badger   2.0 6.0 DNC 8.0 8.0
D Sunbeam Milly Sunbeam V45 RCYC Roger Graffy   6.0 DNC 6.0 DNC 12.0 12.0
D Sunbeam Whimsey Sunbeam V5 RCYC David & Emma Mantle   6.0 DNC 6.0 DNC 12.0 12.0

E YTC Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
                             
                             
E YTC Moonlighter Sadler 25 005 RCYC Paul Collins 1045 1.0 1.0 1.0 (2.0) 2.0 1.0 8.0 6.0
E YTC Tai Mo Shan Hanse 301 GBR3881L RCYC Neil Chamberlain 964 (3.0) 2.0 2.0 1.0 3.0 2.0 13.0 10.0
E YTC Nightowler Albin Nova 4390 MYC Mike Lithgow 948 2.0 3.0 (6.0 DNC) 3.0 1.0 3.0 18.0 12.0
E YTC Alchemy Hunter 27 K2611T RCYC Bob Godzicz 1082 (6.0 RET) 4.0 6.0 DNF 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 34.0 28.0
E YTC Jemalda Sparkman & Stephens Aqua 30 2941 RCYC Julia Hopkins 1014 (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 36.0 30.0

F Flying Fifteen Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating R1 R2 Total Nett
                     
                     
F Flying Fifteen The FF Word Flying 15 3703 FSC Nick Woodley/Tim Julian   1.0 1.0 2.0 2.0
F Flying Fifteen Wild Affair Flying Fifteen 3421 FSC Mark & Abi Rickard   2.0 2.0 4.0 4.0
F Flying Fifteen Artic Ffox Flying Fifteen GBR3597 FSC Alex Davis   4.0 DNC 4.0 DNC 8.0 8.0

R1 - A Mocra Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating Place Points
A Mocra Cornish Meadow Mocra 67 FSC Steve Hutt   1 1.0
A Mocra Orion Mocra 1 RCYC J. Money   RET 6.0

R2 - A Mocra Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating Place Points
A Mocra Orion Mocra 1 RCYC J. Money   1 1.0
A Mocra Cornish Meadow Mocra 67 FSC Steve Hutt   2 2.0

R3 - A Mocra Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating Place Points
A Mocra Ultra Violet Mocra 20 FSC Peter Stephens   1 1.0
A Mocra Cornish Meadow Mocra 67 FSC Steve Hutt   2 2.0

R4 - A Mocra Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating Place Points
A Mocra Ultra Violet Mocra 20 FSC Peter Stephens   1 1.0
A Mocra Orion Mocra 1 RCYC J. Money   2 2.0
A Mocra Cornish Meadow Mocra 67 FSC Steve Hutt   3 3.0

R5 - A Mocra Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating Place Points
A Mocra Ultra Violet Mocra 20 FSC Peter Stephens   1 1.0
A Mocra Firefly Mocra 7 FSC James Parker   2 2.0
A Mocra Cornish Meadow Mocra 67 FSC Steve Hutt   3 3.0

R6 - A Mocra Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating Place Points
A Mocra Firefly Mocra 7 FSC James Parker   1 1.0
A Mocra Cornish Meadow Mocra 67 FSC Steve Hutt   2 2.0

R1 - B IRC 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName IRC Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
B IRC 1 SeaJade SJ320 7279T RCYC Ollie Berryman 0.970 18.20.00 19.36.46 1.16.46 1.14.28 0.00.00 1.0
B IRC 1 Joxer J80 IRL 1052 RCYC Donal O'Halloran 0.956 18.20.00 19.38.07 1.18.07 1.14.41 0.00.14 2.5
B IRC 1 Triggers Broom Ultra 30 FRA183 RCYC Duncan Adams 1.070 18.20.00 19.29.48 1.09.48 1.14.41 0.00.12 2.5
B IRC 1 Insatiable Melges 24 GBR269 RCYC Tim Cunliffe 1.011 18.20.00 19.34.05 1.14.05 1.14.54 0.00.26 4.0
B IRC 1 Jackdaw J39 4243 RCYC G.Fox/B.Warren 1.044 18.20.00 19.33.23 1.13.23 1.16.37 0.02.03 5.0
B IRC 1 gone2pot GP26 USA2603 RCYC Chris Hunt 1.051 18.20.00 19.33.55 1.13.55 1.17.41 0.03.04 6.0

R2 - B IRC 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName IRC Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
B IRC 1 SeaJade SJ320 7279T RCYC Ollie Berryman 0.970 18.20 19.46.03 1.26.03 1.23.28 0.00.00 1.0
B IRC 1 Juno J109 9821 HRSC Johnny Walker 1.009 18.20 19.43.38 1.23.38 1.24.23 0.00.55 2.0
B IRC 1 Jackdaw J39 4243 RCYC G.Fox/B.Warren 1.044 18.20 19.42.49 1.22.49 1.26.28 0.02.52 3.0
B IRC 1 Insatiable Melges 24 GBR269 RCYC Tim Cunliffe 1.011 18.20 19.47.47 1.27.47 1.28.45 0.05.13 4.0
B IRC 1 Joxer J80 IRL 1052 RCYC Donal O'Halloran 0.956 18.20 19.53.11 1.33.11 1.29.05 0.05.52 5.0
B IRC 1 Triggers Broom Ultra 30 FRA183 RCYC Duncan Adams 1.070 18.20 19.43.23 1.23.23 1.29.13 0.05.23 6.0
B IRC 1 gone2pot GP26 USA2603 RCYC Chris Hunt 1.051 18.20 19.46.30 1.26.30 1.30.55 0.07.05 7.0

R3 - B IRC 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName IRC Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
B IRC 1 Joxer J80 IRL 1052 RCYC Donal O'Halloran 0.956 18.30 19.55.54 1.25.54 1.22.07 0.00.00 1.0
B IRC 1 Triggers Broom Ultra 30 FRA183 RCYC Duncan Adams 1.070 18.30 19.47.37 1.17.37 1.23.03 0.00.52 2.0
B IRC 1 Jackdaw J39 4243 RCYC G.Fox/B.Warren 1.044 18.30 19.50.34 1.20.34 1.24.07 0.01.54 3.0
B IRC 1 SeaJade SJ320 7279T RCYC Ollie Berryman 0.970 18.30 19.56.57 1.26.57 1.24.20 0.02.17 4.0
B IRC 1 Juno J109 9821 HRSC Johnny Walker 1.009 18.30 19.53.43 1.23.43 1.24.28 0.02.20 5.0
B IRC 1 Insatiable Melges 24 GBR269 RCYC Tim Cunliffe 1.011 18.30 19.54.35 1.24.35 1.25.31 0.03.21 6.0
B IRC 1 gone2pot GP26 USA2603 RCYC Chris Hunt 1.051 18.30 19.53.37 1.23.37 1.27.53 0.05.29 7.0

R4 - B IRC 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName IRC Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
B IRC 1 SeaJade SJ320 7279T RCYC Ollie Berryman 0.970 18.20 19.34.09 1.14.09 1.11.56 0.00.00 1.0
B IRC 1 Joxer J80 IRL 1052 RCYC Donal O'Halloran 0.956 18.20 19.35.41 1.15.41 1.12.21 0.00.27 2.0
B IRC 1 Triggers Broom Ultra 30 FRA183 RCYC Duncan Adams 1.070 18.20 19.29.36 1.09.36 1.14.28 0.02.23 3.0
B IRC 1 Jackdaw J39 4243 RCYC G.Fox/B.Warren 1.044 18.20 19.31.33 1.11.33 1.14.42 0.02.39 4.0
B IRC 1 Insatiable Melges 24 GBR269 RCYC Tim Cunliffe 1.011 18.20 19.34.45 1.14.45 1.15.34 0.03.36 5.0

R5 - B IRC 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName IRC Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
B IRC 1 Jackdaw J39 4243 RCYC G.Fox/B.Warren 1.044 18.20 19.27.11 1.07.11 1.10.08 0.00.00 1.0
B IRC 1 Insatiable Melges 24 GBR269 RCYC Tim Cunliffe 1.011 18.20 19.29.53 1.09.53 1.10.39 0.00.30 2.0
B IRC 1 Juno J109 9821 HRSC Johnny Walker 1.009 18.20 19.30.33 1.10.33 1.11.11 0.01.02 3.0
B IRC 1 Emoji J80 GBR511 FSC David Hollingsworth 0.952 18.20 19.36.03 1.16.03 1.12.24 0.02.22 4.0
B IRC 1 Triggers Broom Ultra 30 FRA183 RCYC Duncan Adams 1.070 18.20 19.27.56 1.07.56 1.12.41 0.02.23 5.0
B IRC 1 Joxer J80 IRL 1052 RCYC Donal O'Halloran 0.956 18.20 19.37.21 1.17.21 1.13.57 0.03.59 6.0
B IRC 1 gone2pot GP26 USA2603 RCYC Chris Hunt 1.051 18.20 19.31.31 1.11.31 1.15.10 0.04.47 7.0

R6 - B IRC 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName IRC Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
B IRC 1 SeaJade SJ320 7279T RCYC Ollie Berryman 0.970 18.20 19.37.02 1.17.02 1.14.43 0.00.00 1.0
B IRC 1 Jackdaw J39 4243 RCYC G.Fox/B.Warren 1.044 18.20 19.33.14 1.13.14 1.16.27 0.01.40 2.0
B IRC 1 Juno J109 9821 HRSC Johnny Walker 1.009 18.20 19.37.41 1.17.41 1.18.23 0.03.38 3.0
B IRC 1 Triggers Broom Ultra 30 FRA183 RCYC Duncan Adams 1.070 18.20 19.34.21 1.14.21 1.19.33 0.04.31 4.0
B IRC 1 gone2pot GP26 USA2603 RCYC Chris Hunt 1.051 18.20 19.36.38 1.16.38 1.20.32 0.05.32 5.0
B IRC 1 Insatiable Melges 24 GBR269 RCYC Tim Cunliffe 1.011 18.20 19.41.41 1.21.41 1.22.35 0.07.46 6.0

R1 - C IRC 2 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName IRC Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
C IRC 2 Gap Year Folkboat 705 FSC Lenny Trenoweth 0.782 18.25.00 19.45.50 1.20.50 1.03.13 0.00.00 1.0
C IRC 2 Excelle Sigma 33 GBR4462 FSC Toby Claridge 0.912 18.25.00 19.39.13 1.14.13 1.07.41 0.04.54 2.0
C IRC 2 Brightworks Sigma 33 4383 RCYC John Kulpa 0.912 18.25.00 19.39.45 1.14.45 1.08.10 0.05.26 3.0
C IRC 2 Macavity Corby 25 7528 RCYC John Hicks 0.919 18.25.00 19.39.46 1.14.46 1.08.43 0.05.59 4.0
C IRC 2 Chiot Noir Charisma 22 GBR6366Y FSC Sarah Roby 0.843 18.25.00 19.49.53 1.24.53 1.11.33 0.09.54 5.0
C IRC 2 Scorpion Half Tonner GBR 5592 RCYC Geoff Davies 0.893 18.25.00 19.45.24 1.20.24 1.11.48 0.09.37 6.0

R2 - C IRC 2 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName IRC Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
C IRC 2 Gap Year Folkboat 705 FSC Lenny Trenoweth 0.782 18.25 19.50.21 1.25.21 1.06.45 0.00.00 1.0
C IRC 2 Macavity Corby 25 7528 RCYC John Hicks 0.919 18.25 19.41.00 1.16.00 1.09.51 0.03.22 2.0
C IRC 2 Excelle Sigma 33 GBR4462 FSC Toby Claridge 0.912 18.25 19.42.40 1.17.40 1.10.50 0.04.29 3.0
C IRC 2 Brightworks Sigma 33 4383 RCYC John Kulpa 0.912 18.25 19.43.50 1.18.50 1.11.54 0.05.39 4.0
C IRC 2 Scorpion Half Tonner GBR 5592 RCYC Geoff Davies 0.893 18.25 19.50.12 1.25.12 1.16.05 0.10.28 5.0
C IRC 2 Bellatrix Folkboat F721 RCYC Ian & Jenny Jakeways 0.777     RET     10.0

R3 - C IRC 2 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName IRC Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
C IRC 2 Excelle Sigma 33 GBR4462 FSC Toby Claridge 0.912 18.35 19.50.18 1.15.18 1.08.40 0.00.00 1.0
C IRC 2 Brightworks Sigma 33 4383 RCYC John Kulpa 0.912 18.35 19.53.05 1.18.05 1.11.13 0.02.47 2.0
C IRC 2 Macavity Corby 25 7528 RCYC John Hicks 0.919 18.35 19.54.20 1.19.20 1.12.54 0.04.36 3.0
C IRC 2 Chiot Noir Charisma 22 GBR6366Y FSC Sarah Roby 0.843 18.35 20.04.21 1.29.21 1.15.19 0.07.53 4.0
C IRC 2 Scorpion Half Tonner GBR 5592 RCYC Geoff Davies 0.893 18.35 20.03.02 1.28.02 1.18.37 0.11.08 5.0
C IRC 2 Gap Year Folkboat 705 FSC Lenny Trenoweth 0.782 18.30   DNF     10.0

R4 - C IRC 2 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName IRC Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
C IRC 2 Gap Year Folkboat 705 FSC Lenny Trenoweth 0.782 18.25 20.02.22 1.37.22 1.16.08 0.00.00 1.0
C IRC 2 Excelle Sigma 33 GBR4462 FSC Toby Claridge 0.912 18.25 19.48.49 1.23.49 1.16.26 0.00.20 2.0
C IRC 2 Brightworks Sigma 33 4383 RCYC John Kulpa 0.912 18.25 19.49.15 1.24.15 1.16.50 0.00.46 3.0
C IRC 2 Bellatrix Folkboat F721 RCYC Ian & Jenny Jakeways 0.777 18.25 20.04.59 1.39.59 1.17.41 0.01.59 4.0
C IRC 2 Raven Benetau First 32s5 GBR3569T RCYC Chris Wilson 0.916 18.25 19.51.52 1.26.52 1.19.34 0.03.45 5.0
C IRC 2 Chiot Noir Charisma 22 GBR6366Y FSC Sarah Roby 0.843 18.25 20.00.07 1.35.07 1.20.11 0.04.48 6.0
C IRC 2 Macavity Corby 25 7528 RCYC John Hicks 0.919 18.25 19.54.43 1.29.43 1.22.27 0.06.52 7.0

R5 - C IRC 2 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName IRC Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
C IRC 2 Gap Year Folkboat 705 FSC Lenny Trenoweth 0.782 18.25 19.42.19 1.17.19 1.00.28 0.00.00 1.0
C IRC 2 Macavity Corby 25 7528 RCYC John Hicks 0.919 18.25 19.34.44 1.09.44 1.04.05 0.03.57 2.0
C IRC 2 Excelle Sigma 33 GBR4462 FSC Toby Claridge 0.912 18.25 19.36.31 1.11.31 1.05.13 0.05.13 3.0
C IRC 2 Brightworks Sigma 33 4383 RCYC John Kulpa 0.912 18.25 19.37.15 1.12.15 1.05.54 0.05.57 4.0
C IRC 2 Raven Benetau First 32s5 GBR3569T RCYC Chris Wilson 0.916 18.25 19.38.20 1.13.20 1.07.10 0.07.20 5.0
C IRC 2 Scorpion Half Tonner GBR 5592 RCYC Geoff Davies 0.893 18.25 19.44.47 1.19.47 1.11.15 0.12.05 6.0

R6 - C IRC 2 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName IRC Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
C IRC 2 Gap Year Folkboat 705 FSC Lenny Trenoweth 0.782 18.25 19.56.23 1.31.23 1.11.28 0.00.00 1.0
C IRC 2 Brightworks Sigma 33 4383 RCYC John Kulpa 0.912 18.25 19.49.39 1.24.39 1.17.12 0.06.18 2.0
C IRC 2 Macavity Corby 25 7528 RCYC John Hicks 0.919 18.25 19.49.10 1.24.10 1.17.21 0.06.24 3.0
C IRC 2 Excelle Sigma 33 GBR4462 FSC Toby Claridge 0.912 18.25 19.51.28 1.26.28 1.18.51 0.08.07 4.0
C IRC 2 Raven Benetau First 32s5 GBR3569T RCYC Chris Wilson 0.916 18.25 19.53.48 1.28.48 1.21.20 0.10.47 5.0
C IRC 2 Scorpion Half Tonner GBR 5592 RCYC Geoff Davies 0.893 18.25 20.07.42 1.42.42 1.31.43 0.22.41 6.0

R3 - D Sunbeam Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating Place Points
D Sunbeam Joy Sunbeam V2 RCYC Martin Evans   1 1.0
D Sunbeam Wendy Sunbeam V8 RCYC Phil Badger   2 2.0

R4 - D Sunbeam Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating Place Points
D Sunbeam Daisy Sunbeam V31 FSC Simon Carter   1 1.0

R1 - E YTC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
E YTC Moonlighter Sadler 25 005 RCYC Paul Collins 1045 18.35.00 19.49.09 1.14.09 1.10.57 0.00.00 1.0
E YTC Nightowler Albin Nova 4390 MYC Mike Lithgow 948 18.35.00 19.44.30 1.09.30 1.13.19 0.02.14 2.0
E YTC Tai Mo Shan Hanse 301 GBR3881L RCYC Neil Chamberlain 964 18.35.00 19.46.07 1.11.07 1.13.46 0.02.43 3.0
E YTC Alchemy Hunter 27 K2611T RCYC Bob Godzicz 1082     RET     6.0

R2 - E YTC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
E YTC Moonlighter Sadler 25 005 RCYC Paul Collins 1045 18.35 19.34.48 0.59.48 0.57.13 0.00.00 1.0
E YTC Tai Mo Shan Hanse 301 GBR3881L RCYC Neil Chamberlain 964 18.35 19.30.34 0.55.34 0.57.39 0.00.24 2.0
E YTC Nightowler Albin Nova 4390 MYC Mike Lithgow 948 18.35 19.30.05 0.55.05 0.58.06 0.00.50 3.0
E YTC Alchemy Hunter 27 K2611T RCYC Bob Godzicz 1082 18.35 19.45.53 1.10.53 1.05.31 0.08.58 4.0

R3 - E YTC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
E YTC Moonlighter Sadler 25 005 RCYC Paul Collins 1045 18.45 20.16.47 1.31.47 1.27.50 0.00.00 1.0
E YTC Tai Mo Shan Hanse 301 GBR3881L RCYC Neil Chamberlain 964 18.45 20.12.00 1.27.00 1.30.15 0.02.20 2.0
E YTC Alchemy Hunter 27 K2611T RCYC Bob Godzicz 1082     DNF     6.0

R4 - E YTC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
E YTC Tai Mo Shan Hanse 301 GBR3881L RCYC Neil Chamberlain 964 18.35 19.23.15 0.48.15 0.50.03 0.00.00 1.0
E YTC Moonlighter Sadler 25 005 RCYC Paul Collins 1045 18.35 19.29.25 0.54.25 0.52.04 0.02.07 2.0
E YTC Nightowler Albin Nova 4390 MYC Mike Lithgow 948 18.35 19.33.45 0.58.45 1.01.58 0.11.18 3.0

R5 - E YTC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
E YTC Nightowler Albin Nova 4390 MYC Mike Lithgow 948 18.35 19.43.29 1.08.29 1.12.14 0.00.00 1.0
E YTC Moonlighter Sadler 25 005 RCYC Paul Collins 1045 18.35 19.53.41 1.18.41 1.15.18 0.03.12 2.0
E YTC Tai Mo Shan Hanse 301 GBR3881L RCYC Neil Chamberlain 964 18.35 19.48.15 1.13.15 1.15.59 0.03.37 3.0

R6 - E YTC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
E YTC Moonlighter Sadler 25 005 RCYC Paul Collins 1045 18.35 19.50.01 1.15.01 1.11.47 0.00.00 1.0
E YTC Tai Mo Shan Hanse 301 GBR3881L RCYC Neil Chamberlain 964 18.35 19.47.11 1.12.11 1.14.53 0.02.59 2.0
E YTC Nightowler Albin Nova 4390 MYC Mike Lithgow 948 18.35 19.46.44 1.11.44 1.15.40 0.03.41 3.0

R1 - F Flying Fifteen Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating Place Points
F Flying Fifteen The FF Word Flying 15 3703 FSC Nick Woodley/Tim Julian   1 1.0
F Flying Fifteen Wild Affair Flying Fifteen 3421 FSC Mark & Abi Rickard   2 2.0

R2 - F Flying Fifteen Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating Place Points
F Flying Fifteen The FF Word Flying 15 3703 FSC Nick Woodley/Tim Julian   1 1.0
F Flying Fifteen Wild Affair Flying Fifteen 3421 FSC Mark & Abi Rickard   2 2.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com