RCYC Stewards Cup

RCYC

Results are provisional as of 11:26 on June 2, 2019

R1 - A MOCRA Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating Place Points
A MOCRA Orion Firebird Multihull 001 RCYC Jonathan Money   1 1.0

R1 - Class IRC 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName IRC Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
Class IRC 1 Juno J109 9821 HRSC Johnny Walker 1.010 18.20 19.47.55 1.27.55 1.28.48 0.00.00 1.0
Class IRC 1 Insatiable Farr30 3098 RCYC TCunliffe 1.059 18.20 19.45.47 1.25.47 1.30.51 0.01.56 2.0
Class IRC 1 Daring Beneteau First 36.7 8752 RCYC Damien & Christine Bloor 1.001 18.20 19.52.40 1.32.40 1.32.46 0.03.58 3.0
Class IRC 1 Jackdaw J39 4243 RCYC Gilly Fox/Bob Warren 1.041 18.20 19.49.38 1.29.38 1.33.18 0.04.20 4.0
Class IRC 1 Jalabeano J92 3992 RCYC Martin English 0.977 18.20 19.56.28 1.36.28 1.34.15 0.05.35 5.0
Class IRC 1 Rampage Half Tonner 9187 FSC John Hicks 0.952 18.20 19.59.08 1.39.08 1.34.22 0.05.52 6.0
Class IRC 1 Joxer J80 1052 RCYC Donal O'Halloran 0.957 18.20 20.00.10 1.40.10 1.35.52 0.07.23 7.0
Class IRC 1 Rhumbline Cork 1720 1713 Gallants Jasper Crips 1.016 18.20 19.56.06 1.36.06 1.37.38 0.08.42 8.0
Class IRC 1 Jab Jab J105 9926T Mylor Richard Chart 1.003 18.20 19.59.14 1.39.14 1.39.32 0.10.42 9.0

R1 - Class IRC 2 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName IRC Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
Class IRC 2 Encore Laser 28 1663T RCYC David Cunliffe 0.917 18.25 19.52.12 1.27.12 1.19.58 0.00.00 1.0
Class IRC 2 Excelle Sigma 33 4462 FSC John Fox/Toby Claridge 0.912 18.25 19.56.07 1.31.07 1.23.06 0.03.26 2.0
Class IRC 2 Brightwork Sigma 33 4383 Mylor John Kulpa 0.912 18.25 19.57.43 1.32.43 1.24.33 0.05.02 3.0
Class IRC 2 Jambo Sigma 33 4401 St Mawes S&D Kennett/MGray 0.901 18.25 20.07.59 1.42.59 1.32.47 0.14.14 4.0
Class IRC 2 Tai Mo Shan Hanse 301 3881L RCYC Neil Chamberlain 0.899 18.25 20.08.18 1.43.18 1.32.52 0.14.21 5.0
Class IRC 2 Scorpion Half Tonner 5592 RCYC Geoff Davies 0.889 18.25 20.09.45 1.44.45 1.33.07 0.14.48 6.0

R1 - E Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
E Moonlighter Sadler 25 005 RCYC Paul Collins 1045 18.30 20.13.35 1.43.35 1.39.07 0.00.00 1.0
E Jemalda S&S Aqua 30 2941 RCYC Julia Hopkins/David Muirhead 1009 18.30 20.21.12 1.51.12 1.50.12 0.11.11 2.0
E Texere Twister 245L RCYC John Lee 1118 18.30 20.40.00 2.10.00 1.56.17 0.19.11 3.0

R1 - FF15 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Place Points
FF15 Comffortably Numb Flying 15 3597 RCYC Chris Hunt   1 1.0
FF15 The FF Word Flying 15 3703 RCYC Nick Woodley/Tim Julian   2 2.0
FF15 Ffion Flying 15 3042 RCYC Chris Mulcahy   3 3.0
FF15 Femme Fatale Flying 15 3513 RCYC Ruth Hambling/Rob Moss   4 4.0

R1 - Sunbeam Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating Place Points
Sunbeam Whimsey Sunbeam V5 RCYC Jonathan Cunliffe David Mantle   1 1.0
Sunbeam Ivy Sunbeam V3 RCYC Nigel Glanville   2 2.0



Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com